Tips

Har du pakket førstehjelpsutstyr til sommerferien?

Sommeren byr på magiske bilturer, glitrende svaberg og spontane avstikkere. Men, uansett om turen går til den gjemte favorittstranda, hytta, campingplassen eller høyt opp i fjellheimen, er den beste reiselederen du kan ha med deg: Ekstra sikkerhet.

Når du pakker bilen for sommerens eventyr, bør du sørge for at førstehjelpssett ikke ligger gjemt under tre lag med campingstoler. Gjør det klart, tilgjengelig og fylt med det som redder både små og store sommerdager.

Her er den ultimate sjekklisten for en bekymringsfri sommer på veien:

Det klassiske «sommer-settet»

Plaster i alle størrelser: For skrubbsår fra ivrige sykkelturer eller svabergklatring.

Gassbind, sterile kompresser og sårstrips: Til de litt større sårene som trenger god beskyttelse.

Sårservietter og desinfeksjonsspray: Det viktigste steget for å holde infeksjoner unna.

Saks og pinsett: For å klippe bandasjer eller fjerne gjenstridige fliser og flått.

Sol, varme og natur

Solkrem: Det beste er å forebygge solbrenthet. derfor bør solkrem med høy faktor brukes

Aloe vera eller annen lindrende krem: Hjelper dersom du har fått for mye sol, eller nærkontakt med brennesler.

Insektsspray og kløestillende middel: Hold mygg, knott, klegg og veps fra å legge en demper på kveldsidyllen.

Allergimedisin (antihistaminer): Selv de som sjelden reagerer kan møte på hissig pollen eller insektsstikk på nye steder.

Branngelé: Perfekt hvis grillen eller stormkjøkkenet blir i varmeste laget. (Denne fungerer også fint mot brennesle og brennmanet)

Lurt å ha i bilen

I tillegg til vanlig førstehjelpsutstyr kan det være lurt å også tenke på:

Reisesyketabletter: For svingete vestlandsveier eller uforutsigbare omkjøringer.

En god sår- og øyeskyllevæske: Gull verdt om du får støv, sand eller rusk i øyet.

Smertestillende og febernedsettende: En dundrende hodepine bør ikke få ødelegge en fin sommerdag.

Et lite sommertips: Sjekk utløpsdatoen på utstyret før du reiser! Plaster som har ligget i et brennhett hanskerom siden 2021 har en tendens til å miste klistreevnen. Øvrige ting i førstehjelpssettet kan også trenge å etterfylles eller byttes ut.

Pakk smart, kjør forsiktig, og nyt følelsen av å være forberedt på alt. God sommer og god tur!

Publisert: 22.06.2026